20.5.2021 – MAL
Koronaepidemian alkaessa keväällä 2020 keräsimme kyselyllä museoammattilaisten kokemuksia ja tuntemuksia epidemian vaikutuksista alalle ja omaan työhön. Epidemia on jatkunut jo yli vuoden ajan ja nyt uusimme kyselyn.
Miten koronaepidemia yhä näkyy työssäsi ja työpaikallasi?
Pitkään jatkunut koronaepidemia on kohdellut myös museoalaa sangen ankarasti. Haluamme nyt kartoittaa tämän hetken tilannetta. Keräämme museoalan ammattilaisten kokemuksia koronavirusepidemian vaikutuksista alallamme. Kerro meille miten pitkittynyt pandemiatilanne on vaikuttanut työhösi.
Millaisia ratkaisuja työpaikallasi on mahdollisesti tehty töiden uudelleenjärjestämiseksi ja työsuhteiden turvaamiseksi?
Minkälaisia huolia tilanne on herättänyt, ja toisaalta mitä uusia museotyön keinoja pitkään jatkunut tilanne on ohjannut kehittämään?
Kerättyjä kokemuksia hyödynnetään Museoalan ammattiliiton edunvalvonnassa. Vastauksia käsitellään luottamuksellisesti, eikä vastaajia pystytä tunnistamaan.
Vastaajan ei tarvitse olla MALn jäsen eli kehota myös MALiin kuulumatonta museoalalla työskentelevää kollegaasi vastaamaan kyselyyn. Ja kannustathan häntäkin liittymän MALiin - jäsenyyden suosittelija saa aina pienen palkinnon!
Kysely on auki 14.6.2021 saakka ja kyselyyn pääset vastaamaan tästä
Ajankohtaista
Suosittele jäsenyyttä, saat lahjakortin!
Suosittele MALn jäsenyyttä kollegallesi ja saatte molemmat lahjakortit! Kampanja-aika 24.5.23 – 18.6.23.
Lue lisääMAL ryn vuosikokouspäätökset
Vuosikokous hyväksyi liiton uuden nimen ja valitsi uuden puheenjohtajan, varapuheenjohtajan sekä hallituksen jäsenet erovuoroisten tilalle. Kokous myös hyväksyi vuoden 2022 tilinpäätöksen sekä vuoden 2024 suunnitelmat ja jäsenmaksun suuruuden.
Lue lisääMuseoalan ammattiliitto on nyt Museo- ja kulttuuriperintöalan ammattiliitto!
Museoalan ammattiliiton sääntömääräinen vuosikokous hyväksyi 19.4.23 sääntömuutoksessa liiton uuden nimen Museo- ja kulttuuriperintöalan ammattiliitto MAL ry. Uusi nimi huomioi paremmin koko jäsenistöä ja edunvalvontakenttää.
Lue lisääHelsingin palkkasotku kärjistyy – kaupungin korvattava vahingot
Helsingin kaupunki maksaa palkkoja edelleen räikeästi väärin. – Tilanne ei ole korjaantunut. Väärin maksettu palkka vaikuttaa myös sosiaalietuuksiin. Kaupungin on korvattava aiheuttamansa vahingot, vaatii Akavan Erityisalat.
Lue lisääMuseoalan ammattiliiton sääntömääräinen vuosikokous 19.4.2023
Museoalan ammattiliiton sääntömääräinen vuosikokous pidetään hybridikokouksena keskiviikkona 19. huhtikuuta klo 16.00 alkaen. Jäsen, ilmoittauduthan kokoukseen 13.4. mennessä. Lämpimästi tervetuloa!
Lue lisääSuojattu: MALn vuosikokous – hallitushakijat esittelyssä!
Otetta ei näytetä, koska artikkeli on suojattu.
Lue lisääLausuntomme: Aineettoman kulttuuriperinnön toimenpideohjelma 2023-2028
Osallistuminen aineettoman kulttuuriperinnön keräämiseen ja tallentamiseen mahdollistuu, kun eri yhteisöillä on tietoa, ja siten myös keinoja, tuoda elävää perintöä näkyväksi sekä tallentaa sitä. Viestinnän rooli onkin aineettoman kulttuuriperinnön keräämisessä erityisen tärkeä.
Lue lisääYksityisille museoille saatiin uusi työehtosopimus
– Aivan uutta on työehtosopimuskaudelle asetettava kehittämistyöryhmä, joka tulee selvittämään mahdollisuuksia lisätä museoalan houkuttelevuutta työmarkkinoilla. Työvoiman saatavuus ja pysyvyys on alalla yhä suurempi haaste.
Lue lisää- 1
- 2
- 3
- …
- 19
- Seuraava »