1.6.2022 – MAL
Yksityisten museoiden työehtosopimus on luettavissa kokonaisuudessaan.
Palkkoihin tulee yleiskorotus 0.9 % 1.6.2022 lukien, minkä lisäksi työnantaja jakaa työpaikalla ns. paikallisen erän 0,9%. Sopimuksen kustannusvaikutus on 1,8 %. Työehtosopimus on kaksivuotinen niin, että jälkimmäinen vuosi on ns. optiovuosi (1.3.2023-29.2.2024). Sopimus on siis irtisanottavissa päättymään 28.2.2023.
"Neuvottelutulos noudattaa täysin yksityisen sektorin vientialojen linjausta ja vastaa ylempien toimihenkilöiden palkkaratkaisua."
Neuvotteluissa näkyi yksityisen sektorin EK:n alaisten työnantajaliittojen vahva yhtenäisyys, jota tarvitsisimme enemmän myös palkansaajapuolelle kuvaa työmarkkinalakimies Kari Eskola Akavan Erityisaloista.
- Oppaiden ja osa-aikaisen tuntityöntekijöiden asemaa onnistuimme nostamaan kirjauksella siitä, ettei heihin tule soveltaa perusteetta muita työntekijöitä epäedullisempia ehtoja.
- Vapaa-aikana matkustamisen suositus on nyt myös entistä ohjaavampi: Liitot suosittelevat, että vapaa-aikana matkustamisen korvauksista säännöllisen ulkopuolella sovitaan paikallisesti. Paikallisesti voidaan sopia esimerkiksi, että matkaan käytetty aika korvataan hänelle 50 prosenttisesti kahdeksalta ensimmäiseltä matkustamiseen käytetyltä tunnilta.
Saimme myös työehtosopimuksen tarjoaman etätyösopimusmallin suosiollisemmaksi liukuvan työajan käytölle: Lähtökohtaisesti etätyössä sovelletaan säännöllistä työaikaa koskevia työehtosopimuksen säännöksiä sekä työnantajan työaikaa koskevia ohjeistuksia ja käytäntöjä. Tämä tarkoittaa, että etätyössä pitäisi voida käyttää liukumia museolla tapahtuvaa työtä vastaavasti.
Ammattiliiton vahvuus tulee sen jäsenistön lukumäärästä, yhtenäisyydestä ja tahtotilasta
Ammattiliiton vahvuus tulee sen jäsenistön lukumäärästä, yhtenäisyydestä ja tahtotilasta. Työelämä kehittyy samanaikaisesti sekä hyvään että huonoon suuntaan. Ammattiliiton yksi tehtävä onkin rajojen laittaminen ja pelisääntöjen hakeminen näissä kehityssuunnissa.
Onnistuimme välttämään työnantajaliiton selkeät heikennysesitykset museoiden henkilöstölle. Helpotus on toki tätä maailmanaikaa vasten, että peruspalkat ja työsuhteen ehdot on nyt taas sovittu, kuvaa Kari Eskola.
Ajankohtaista
Suosittele jäsenyyttä, saat lahjakortin!
Suosittele MALn jäsenyyttä kollegallesi ja saatte molemmat lahjakortit! Kampanja-aika 24.5.23 – 18.6.23.
Lue lisääMAL ryn vuosikokouspäätökset
Vuosikokous hyväksyi liiton uuden nimen ja valitsi uuden puheenjohtajan, varapuheenjohtajan sekä hallituksen jäsenet erovuoroisten tilalle. Kokous myös hyväksyi vuoden 2022 tilinpäätöksen sekä vuoden 2024 suunnitelmat ja jäsenmaksun suuruuden.
Lue lisääMuseoalan ammattiliitto on nyt Museo- ja kulttuuriperintöalan ammattiliitto!
Museoalan ammattiliiton sääntömääräinen vuosikokous hyväksyi 19.4.23 sääntömuutoksessa liiton uuden nimen Museo- ja kulttuuriperintöalan ammattiliitto MAL ry. Uusi nimi huomioi paremmin koko jäsenistöä ja edunvalvontakenttää.
Lue lisääHelsingin palkkasotku kärjistyy – kaupungin korvattava vahingot
Helsingin kaupunki maksaa palkkoja edelleen räikeästi väärin. – Tilanne ei ole korjaantunut. Väärin maksettu palkka vaikuttaa myös sosiaalietuuksiin. Kaupungin on korvattava aiheuttamansa vahingot, vaatii Akavan Erityisalat.
Lue lisääMuseoalan ammattiliiton sääntömääräinen vuosikokous 19.4.2023
Museoalan ammattiliiton sääntömääräinen vuosikokous pidetään hybridikokouksena keskiviikkona 19. huhtikuuta klo 16.00 alkaen. Jäsen, ilmoittauduthan kokoukseen 13.4. mennessä. Lämpimästi tervetuloa!
Lue lisääSuojattu: MALn vuosikokous – hallitushakijat esittelyssä!
Otetta ei näytetä, koska artikkeli on suojattu.
Lue lisääLausuntomme: Aineettoman kulttuuriperinnön toimenpideohjelma 2023-2028
Osallistuminen aineettoman kulttuuriperinnön keräämiseen ja tallentamiseen mahdollistuu, kun eri yhteisöillä on tietoa, ja siten myös keinoja, tuoda elävää perintöä näkyväksi sekä tallentaa sitä. Viestinnän rooli onkin aineettoman kulttuuriperinnön keräämisessä erityisen tärkeä.
Lue lisääYksityisille museoille saatiin uusi työehtosopimus
– Aivan uutta on työehtosopimuskaudelle asetettava kehittämistyöryhmä, joka tulee selvittämään mahdollisuuksia lisätä museoalan houkuttelevuutta työmarkkinoilla. Työvoiman saatavuus ja pysyvyys on alalla yhä suurempi haaste.
Lue lisää- 1
- 2
- 3
- …
- 19
- Seuraava »